Brno, 23. dubna 2008 - V rámci Mezinárodního stavebního veletrhu IBF proběhlo slavnostní předání cen vítězům soutěže Dřevěný dům 2008. Soutěže se zúčastnilo 180 autorů se 79 soutěžními pracemi. Celkem bylo oceněno 13 návrhů dřevostaveb v kategorii Rodinný dům, 3 návrhy dřevostaveb v kategorii Bytový dům a byly rozděleny odměny ve výši 1,2 mil. korun. Vítězem v kategorii rodinný dům se stal návrh autorů Josefa Chybíka a Ondřeje Chybíka.

Dřevěný dům 2008„Do soutěže o nejlepší projekty dřevostaveb rodinného domu se v letošním roce přihlásilo 63 projektů a v kategorii Bytový dům soutěžilo 16 přihlášených návrhů. Porota se spolu s přizvanými znalci shodla na názoru, že výtvarná i technická kvalita soutěžních prací o 100 % převyšuje úroveň dosaženou v prvním ročníku. To je dobrá zpráva pro všechny investory, kteří uvažují o stavbě moderní dřevostavby. Je tu již množství týmů, které si kvalifikovaně poradí nejen s dřevostavbou, ale i s jejím nízkoenergetickým řešením. Zejména konstrukční detaily byly u celé řady návrhů navrženy naprosto profesionálně," uvedl předseda hodnotící poroty soutěže Ing. arch. Josef Smola z České komory architektů.

Vlastní soutěž byla otevřena pro široké spektrum uchazečů: architekty, stavební inženýry, studenty a všechny ostatní zájemce se zkušenostmi v projektování dřevostaveb. Novinkou bylo otevření soutěže také návrhům ze zemí Evropského hospodářského prostoru a Švýcarské konfederace. Tato nabídka oslovila nejvíce architekty ze Slovenska. Cílem soutěže bylo vybrat nejlepší návrhy dřevěných domů z hlediska architektonického, ekologického a dalších kritérií stanovených v podmínkách soutěže.

Soutěž byla vypsána ve dvou kategoriích: na projekt nízkoenergetického „dřevěného" rodinného domu a na projekt nízkoenergetického „dřevěného" bytového domu. V obou kategoriích se jednalo o všeobecně použitelný projekt, který je situován na ideální pozemek. Nelze si nepovšimnout, že velká část oceněných a odměněných prací byla zpracována studenty, či absolventy brněnské fakulty architektury, kde se výuce této oblasti architektury po léta věnují.

Při porovnání obou kategorií porota konstatovala, že návrhy rodinných domů byly opět v obecné rovině výrazně lépe zvládnuty než bytové domy. Svým způsobem je to pochopitelné vzhledem k naší tradici. Bytové dřevěné domy představují řádově náročnější a v praxi pro architekta méně frekventovaný úkol. Aby se mohla Česká republika zařadit po bok vyspělých evropských zemí, kde se významné množství staveb bytových, školských nebo sportovních realizuje právě ze dřeva, bude nezbytné více podpořit výuku této problematiky.

„Často se lidé ptají, jestli máme dost dřeva na stavění dřevěných domů. Na jeden rodinný dům se spotřebuje v průměru 65 m3 dřevní hmoty ve formě kulatiny. V lesích České republiky přiroste za jednu vteřinu 0,6 m3 dřevní hmoty. To znamená, že každých 108 vteřin vyprodukují naše lesy tolik dřeva, kolik se spotřebuje na jeden rodinný dům. Dřevo potřebné na stavbu 1000 rodinných domů naroste v lesích za 30 hodin! Kdybychom chtěli zvýšit podíl domů na bázi dřeva na celkové výstavbě na 20 %, v lesích nám k tomu nezbytně nutné dřevo vyroste za necelý týden. A pokud bychom chtěli všechny rodinné domy stavět ze dřeva, lesy nám k tomu dodají dřevo za jeden měsíc," řekl Ing. Jiří Pohloudek, místopředseda správní rady Nadace dřevo pro život.

Soutěž Dřevěný dům 2008 vyhlásila Nadace dřevo pro život společně s Ministerstvem zemědělství ČR a Českou komorou architektů. Hlavním cílem soutěže je podpořit vznik moderních dřevostaveb na území České republiky; dále vytvoření databáze kvalitních projektů nízkoenergetických domů a jejich následná nabídka pro veřejnost, včetně rozšíření informovanosti stavebníků a investorů o dobrých vlastnostech a prospěšnosti dřevostaveb. Záštitu soutěži poskytly Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo místního rozvoje ČR, Asociace krajů ČR a další.

„Soutěž Dřevěný dům 2008 je jedna z forem, jak účelně oslovit nejenom vlastní soutěžící architekty, ale i širokou veřejnost a vzbudit její zájem o praktické využívání dřeva. Proto jsme rádi, že se náš podnik Lesy ČR stal opět generálním partnerem soutěže," uvedl Ing. Jiří Novák, generální ředitel.

Novinkou tohoto ročníku soutěže je veřejné internetové hlasování (anketa) o nejhezčí soutěžní návrh. Soutěžní návrhy jsou zveřejněny na internetových stránkách www.drevenydum.org a veřejnost může do 25. května hlasovat pro jednotlivé návrhy. Vítěz veřejného hlasování bude vyhlášen v rámci třídenní akce „Dřevo a ekologie v životě člověka", která se bude konat ve dnech 30. 5. až 1. 6. v Dubňanech u Hodonína. Nejhezčí návrh získá cenu Asociace dodavatelů montovaných domků.

Tiskovou zprávu vydala Nadace dřevo pro život

Pro více informací kontaktujte:
Ing. Jan Řezáč, výkonný ředitel nadace, mobil: 724 576 008, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Mgr. Pavel Kříž, agentura EMC, mobil: 728 466 433, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


| Sdílet: | | Další
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštevnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.